Posted on

Podczas planowania dziecka należy jak najszybciej wprowadzić zasady prawidłowej zbilansowanej diety. Sposób odżywiania kobiety w okresie poprzedzającym ciążę i podczas jej trwania ma bardzo duże znaczenie dla właściwego przebiegu ciąży, rozwoju płodu i zdrowia dziecka w ciągu całego życia.

Od czego zacząć?

Należy zdecydowanie odstawić używki, takie jak palenie papierosów i alkohol. W przypadku nadwagi warto skonsultować się z dietetykiem, aby ustalić racjonalną dietę odchudzającą, ale taką, która nie doprowadzi do niedoborów pokarmowych. Niedobory składników odżywczych u przyszłej matki wiążą się z zaburzeniami metabolicznymi i hormonalnymi, które wpływają na rozwój dziecka w późniejszym okresie. Warto skonsultować się z lekarzem, który zapewne zaleci suplementację kwasu foliowego i witaminy D3 oraz badania ujawniające ewentualne niedobory.

Dieta

Posiłki powinny być urozmaicone i co najważniejsze, regularnie spożywane. Regularność posiłków w formie 5 dziennie zapobiegnie podjadaniu przekąsek, szczególnie tych słodkich i tłustych. Należy wybierać produkty zbożowe pełnoziarniste, a unikać produktów przetworzonych typu fast-food.

Dobrym źródłem wapnia będą mleko i przetwory mleczne, ale także warzywa strączkowe, ryby, mięso, jaja. Warzywa lub w umiarkowanej ilości owoce powinny być elementem każdego posiłku.

Trzeba pamiętać także o piciu przynajmniej 2 l płynów dziennie, wybierając głównie wodę. Jeśli soki owocowe były dotychczas elementem codziennej diety, warto się odrobinę wysilić i samemu je przygotowywać. Kobiety planujące ciążę powinny ograniczyć spożywanie tłuszczów nasyconych, utwardzanych, a wybierać dobrej jakości tłuszcze roślinne, takie jak oliwa z oliwek, różne oleje dodawane na surowo do posiłków.

Aktywność fizyczna

Bardzo istotna jest również aktywność fizyczna. Odpowiednia kondycja pozwala sprostać wysiłkowi związanemu z rozwojem płodu, porodem i dalej karmienia piersią. Poza tym regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie, szczególnie dotyczy to mięśni brzucha, które w okresie ciąży ulegają rozciąganiu. Aby nie doprowadzić do rozstępu mięśni brzucha, co jest bardzo powszechne u kobiet po ciąży, warto dbać o kondycję fizyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *