Edukacja żywieniowa Młodszego Pacjenta

W swojej pracy pomagam również nastolatkom – jako dietetyk przyjmuję w gabinecie w Mosinie oraz online, zajmuję się ich problemami związanymi m.in. z nadwagą, niedowagą lub dostosowaniem diety do uprawianego sportu. Każdy pacjent jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Spotkanie w gabinecie rozpoczyna się od wywiadu przeprowadzonego z opiekunem i dzieckiem na temat sposobu jego odżywiania, wspólnej analizy oraz sugestii, co należałoby zmienić w diecie. Często problemy zdrowotne związane są z różnymi błędami żywieniowymi, nieprawidłowościami w dostarczaniu składników odżywczych i mineralnych, których potrzebuje rozwijający się organizm młodego człowieka.

Moja pomoc jako dietetyka może się okazać potrzebna m.in. w następujących sytuacjach:

  • monotonna, mało wartościowa dieta – jeśli dieta nastolatka jest bardzo monotonna, oparta o kilka produktów, a dodatkowo uprawia on sport, należy się przyjrzeć czy nie mamy niedoborów pokarmowych. W czasie konsultacji i analizy dotychczasowego sposobu żywienia możemy wspólnie wyciągnąć wnioski i ustalić najlepszy plan działania i pole do zmiany.
  • niedowaga – jeśli dziecko rośnie wolniej niż rówieśnicy, ma niższą niż oni masę ciała, jednym z symptomów może być to, że niewłaściwie się odżywia. Rozwiązaniem nie jest wówczas zmuszanie go do jedzenia, czy podawanie dużej ilości słodyczy, tylko w pierwszej kolejności dietetyk ocenia, czy rzeczywiście niedowaga ma miejsce, z jakiego powodu występuje – np. przez chorobę, brak apetytu. Następnie zaleca odpowiednią dla pacjenta kaloryczność diety, zgodną z normami zapotrzebowania na kalorie, odpowiednią do płci, wieku, aktywności fizycznej i masy ciała,
  • nadwaga i otyłość – jeśli dziecko waży więcej niż jego rówieśnicy (sprawdzamy na siatkach centylowych), ma nadmierny apetyt, widoczne jest otłuszczenie ciała, brakuje mu energii.

Głównym celem spotkań jest wypracowanie takiego sposobu odżywiania, aby był właściwie dopasowany do stanu zdrowia młodego pacjenta, zapotrzebowania jego organizmu oraz prawidłowego rozwoju.

Poza przygotowaniem zindywidualizowanego jadłospisu (zbilansowanej diety) kluczową rolę dla skuteczności wszelkich działań związanych z prawidłowym odżywianiem odgrywa prowadzona przez dietetyka rzetelna edukacja w tym zakresie dla dziecka i rodziców.