Analiza składu ciała

Jedną z ważniejszych czynności, jaką dietetyk przeprowadza podczas pierwszego spotkania z pacjentem, jest analiza składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej(BIA). Jest to nieinwazyjna metoda, dzięki której można ocenić określone parametry organizmu, co ułatwia późniejsze przygotowanie planu żywieniowego. Cena za wykonanie tego badania jest przystępna i obejmuje również konsultację ze specjalistą.

Pomiar i analiza masy i składu ciała metodą BIA przeprowadzana jest na profesjonalnym urządzeniu firmy Tanita. Dzięki analizie składu ciała można ustalić zapotrzebowanie energetyczne, co umożliwia dopasowanie diety i planu żywienia, a na kolejnych spotkaniach także monitorowanie efektów wdrożonego programu działania.

BIA pozwala zmierzyć m.in.:

  • całkowitą masę ciała,
  • zawartość tkanki tłuszczowej,
  • ilość tkanki mięśniowej,
  • masę kości,
  • całkowitą zawartość wody w organizmie,
  • wiek metaboliczny,
  • poziom tkanki tłuszczowej brzusznej (wisceralnej),
  • wskaźnik podstawowej przemiany materii BMR,

Otrzymywane w czasie analizy składu ciała wyniki są niezwykle szczegółowe i omawiane z pacjentem. Na ich podstawie układana jest dieta oraz wdrażana suplementacja, jeśli zachodzi taka konieczność. Dzięki uzyskanemu opisowi dietetyk może dobrać odpowiedni plan żywienia pod kątem np. zmniejszenia lub zwiększenia masy ciała.

Komu zalecana jest BIA? Każdemu, kto chce zadbać o prawidłową masę ciała, zamierza schudnąć, uprawia sport lub ma niedowagę. To badanie często dodatkowo motywuje pacjentów do działania.

Jak się przygotować do badania analizy składu ciała?

Badanie pozwala kontrolować w sposób nieinwazyjny stan pacjenta i obserwować zmiany zachodzące w jego organizmie. Co ważne, jego cena jest zawsze wliczana w koszt wizyty.

Jak się do niego przygotować? Aby odczyty wyników były wiarygodne, na 48 godzin przed terminem nie powinno się spożywać alkoholu i zaleca się, aby na 3 godziny przed pomiarem nie spożywać posiłków. Analizę składu ciała najlepiej wykonać na czczo. Kobiety nie powinny wykonywać tego badania w pierwszym dniu miesiączki. Dodatkowo zaleca się opróżnienie pęcherza przed badaniem. Przeciwwskazaniem do pomiaru metodą BIA jest posiadanie rozrusznika serca oraz ciąża.

Badanie jest przydatne do ustalenia postępowania dietetycznego, jednak tylko pod warunkiem, że osoba badana prawidłowo się do niego przygotuje, aby wynik nie był zafałszowany. Cenę za wykonanie analizy składu ciała można sprawdzić w zakładce „Cennik”.