Dietetyk dziecięcy online

W swojej pracy pomagam również najmłodszym – jako dietetyk dziecięcy przyjmuję w gabinecie w Mosinie oraz online, zajmuję się ich problemami związanymi m.in. z nadwagą, niedowagą czy alergią pokarmową. Każdy pacjent jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Spotkanie w gabinecie rozpoczyna się od wywiadu przeprowadzonego z opiekunem i dzieckiem na temat sposobu jego odżywiania, wspólnej analizy oraz sugestii, co należałoby zmienić w diecie. Często problemy zdrowotne związane są z różnymi błędami żywieniowymi, nieprawidłowościami w dostarczaniu składników odżywczych i mineralnych, których potrzebuje rozwijający się organizm młodego człowieka.

Pomoc dietetyka dziecięcego jest wskazana m.in. w następujących sytuacjach:

  • nietolerancja i alergia – w tym przypadku ważna jest poprawna i precyzyjna diagnoza oraz jak najszybsze rozpoczęcie leczenia dietą eliminacyjną. Często w najmłodszym wieku główną przyczyną pokarmowych reakcji alergicznych jest uczulenie na białko mleka krowiego lub jaja kurzego. Ważne jest, aby zastąpić je produktami innymi, dobrze tolerowanymi, o podobnej wartości odżywczej,
  • niedowaga – jeśli dziecko rośnie wolniej niż rówieśnicy, ma niższą niż oni wagę, jednym z symptomów może być to, że niewłaściwie się odżywia. Rozwiązaniem nie jest wówczas zmuszanie go do jedzenia, czy podawanie dużej ilości słodyczy, tylko w pierwszej kolejności dietetyk ocenia, czy rzeczywiście niedowaga ma miejsce, z jakiego powodu występuje – np. przez chorobę, brak apetytu. Następnie zaleca odpowiednią dla pacjenta kaloryczność diety, zgodną z normami zapotrzebowania na kalorie, odpowiednią do płci, wieku, aktywności fizycznej i masy ciała,
  • nadwaga i otyłość – jeśli dziecko waży więcej niż jego rówieśnicy, ma nadmierny apetyt, widoczne jest otłuszczenie ciała, brakuje mu energii.

Dietetyk dziecięcy przygotuje również dietę dla niejadka, podaje propozycje zdrowych i prostych posiłków, które lubi mały pacjent.

Głównym celem spotkań jest wypracowanie takiego sposobu odżywiania, aby był właściwie dopasowany do stanu zdrowia pacjenta, zapotrzebowania jego organizmu oraz prawidłowego rozwoju.

Poza przygotowaniem zindywidualizowanego jadłospisu (zbilansowanej diety) kluczową rolę dla skuteczności wszelkich działań związanych z prawidłowym odżywianiem odgrywa prowadzona przez dietetyka dziecięcego rzetelna edukacja w tym zakresie dla dziecka i rodziców.